Seznamovací kurz

Seznamovák je tradiční akcí našeho Spolku, jíž pořádáme již od roku 2011. Je určen pro studenty nastupující na bakalářské obory Historie, Historie – evropská studia, Historie se zaměřením na vzdělávání a příbuzné obory, které se na FF UK vyučují.

Základní informace

Datum: 27. až 29. září 2024 (pátek až neděle)

Místo: Penzion Krakonoš, Bílý Potok pod Smrkem

Místo odjezdu: Praha hlavní nádraží 

Sraz: bude upřesněno

Odjezd: bude upřesněno (sledujte svou mailovou schránku a FB událost)

Ceny (ročník 2024)

Cena kurzu se odvíjí od počtu účastníků, od typu dopravy, jenž si zvolíte, a od počtu dní, kolika se budete účastnit. 

1 750 Kč – odhadovaná cena seznamovacího kurzu (přesná cena bude upřesněna)

Po upřesnění ceny (všichni zájemci o kurz budou včas informováni) platbu, prosím, zašlete na účet 2300123300/2010. Do poznámky pro příjemce uveďte své příjmení, a že se jedná o platbu za seznamovák. To, zda platba přišla, si můžete ověřit na našem transparentním účtu

V ceně kurzu je zahrnuto:
V ceně kurzu není zahrnuto:

Přihlašování

Přihláška pro nastupující studenty: přihlásit se na seznamovák!

Přihláška pro organizátory: pro její zaslání se obraťte na e-mail seznamovak@ffabula.cz

Facebooková událost: přejít na Facebook. 

Facebooková ročníková skupina: přidat se do skupiny

Deadlines

Do kdy podat přihlášku – 13. září 2024

Do kdy uhradit cenu kurzu – 13. září 2024

Program

Pátek – začínáme obědem a poté bude probíhat seznamovací odpoledne, po němž Vás čeká informační posezení nad studijním systémem (SIS) a vysvětlení některých záludností stran fakultní byrokracie. Večerní a noční program bude probíhat spíše volně (ovládáte-li nějaký hudební nástroj, rozhodně se nebojte vzít ho s sebou!)

Sobota – dopoledne si užijete bojovku s historickým zaměřením a po obědě se vydáme na výlet do krásné okolní přírody. Večer se bude opět konat informační posezení, kdy tentokrát budeme rozebírat různé tipy a rady do studia či specifika jednotlivých oborů a  zaměření. Podle počasí pak bude venku následovat oheň a uvnitř zcela jistě opět volnější zábava.

Neděle – až se po dvou náročných dnech probudíme, pořídíme tradiční fotografii všech účastníků a po obědě se vydáme na cestu zpět k civilizaci.

DŮLEŽITÉ – doporučujeme sledovat předpověď počasí a opatřit se zavazadlem, které se vám pohodlně ponese od vlaku k ubytování (cca 2 km po silnici)

FAQ

Náš seznamovák má několik cílů. Tím hlavním je poskytnout dostatek prostoru vám, novým studentům, pro seznámení se s svými novými kolegy i staršími studenty. Součástí programu ale není jen volná zábava, seznamovací hry, historická bojovka, výlet a táborák, ale i série „nalejváren“, během nichž vás seznámíme s fakultou, podobou studia, studijním informačním systémem, systémem knihoven nebo třeba tím, kde se kolem fakulty dobře najíst. Nechybějí ani speciální přednášky, během nichž jsou individuálně představeny všechny obory, na něž nastupujete.

Účastníci kurzu odjíždějí s novými přáteli, se znalostí oborů, na něž nastupují, fakulty a akademického prostředí, jichž se stávají součástí, a se znalostí struktury svého studia.

Jedná se o tradiční akcí Spolku studentů historie FF UK, neformálně zvaného FFabula. Spolek kromě seznamováku a jiných socializačních akcí pořádá i akce odborné. Jeho cílem je poskytovat prostor pro setkávání a navazování přátelství mezi studenty, absolventy a příznivci historických i příbuzných oborů, vytvářet safe space, popularizovat historii a vytvářet dialog mezi studenty a akademickým prostředím. V současné době máme přes 160 členů.

Jako vedoucí/instruktoři na kurzy jezdí výhradně studenti starších ročníků.

Penzion Krakonoš se sestává z dvou hlavních budov a chatkového areálu. Na hlavních budovách jsou pokoje po 4 až 10 místech, chatky jsou pak čtyřmístné. Ty ale obsazujeme pouze v případě vyššího počtu účastníků, kdy nestačí kapacity hlavních budov.

Koupelny a toalety jsou společné pro více pokojů na patře (pánské/dámské samozřejmě zvlášť), doporučujeme proto si vzít ručník s poutkem a na hygienické potřeby taštičku kvůli nedostatku odkládacího místa. 

Celý program je na základě evaluací z minulých ročníků vytvořen tak, aby obsahoval jen ty nejzábavnější a nejlépe hodnocené aktivity. Pokud byste se i přesto nechtěli jakékoliv z nich účastnit, stačí dojít za příslušným organizátorem a aktivitu vynechat, není problém. 

Při aktivitách dbáme na bezpečí a pohodlí účastníků/účastnic kurzu – s ohledem na pandemickou dobu jsme vynechali veškeré kontaktní seznamovací hry a všechny aktivity podřizujeme počasí i míře únavy účastníků/účastnic. Naše aktivity rovněž nezahrnují konzumaci alkoholu, nepřiměřenou fyzickou zátěž či jakékoliv činnosti, které by účastníky/účastnice stavěly mimo jejich komfortní zónu.

Na toto téma jsme se účastnili workshopu Jak na bezpečný seznamovák? od Iniciativy Nahlas.

V ceně kurzu je plná penze, tj. jídlo 5x denně, které zajišťuje přímo kuchyň v zařízení. Snídaně je ve formě bufetu, k obědu a večeři bývá to nejlepší z české klasiky. Ke svačině jsou k dispozici buď ovoce či pečivo.

Varianty pro vegany*, vegetariány*, alergiky a osoby se speciálními požadavky jsou k dispozici – nezapomeňte je uvést do příslušného místa v přihlášce:)

*Z kapacitních důvodů jsou možnosti pro vegany a vegetariány shodné!

Ano, na místě je k dispozici víno i několik sudů piva a točené limonády jen pro naši spotřebu.

Výbavu ponecháváme plně na vás, z naší zkušenosti se ale určitě neztratí:

  • Psací potřeby a sešit/papíry
  • Teplá bunda, svetr nebo cokoliv teplého na sebe – jezdíme na konci září do Jizerských hor, může být proto chladno a deštivo!
  • Pohodlné boty (stačí tenisky) – součástí kurzu je i dobrovolná lehká turistika.
  • Hudební nástroj, karty, společenské hry – cokoliv si myslíte, že by bavilo vás a vaše přátele!
  • Spacák – pro případ, že by na vás zbylo místo v chatkách.

Na kurz si naopak nemusíte brát dezinfekci nebo kelímky na studené nápoje – ty zajišťujeme my. 

V Bílém Potoce pod Smrkem se nachází obchod, ten ale bývá o víkendu zavřený. Doporučujeme proto vzít zásoby z domova nebo je doplnit během cesty, bude-li na to prostor při přestupech. Vzhledem k tomu, že na místě je zajištěna strava 5x denně, není třeba si s sebou brát žádné velké množství jídla:)

Vzhledem k tomu, že v ceně kurzu je zahrnuto ubytování, doprava i strava, není třeba si brát žádné velké částky. Peníze využijete pouze na dokupování zásob po cestě či v místním obchodě (o víkendech bývá zavřený!) a na uhrazení nápojů, které si účastníci platí sami. Pivo i limo se pohybují řádově kolem sympatických 20-30 Kč za sklenici.

WiFi k dispozici je, ale je opravdu slabá a nedosáhne do celého areálu. Doporučujeme proto pořídit data anebo si prostě víkend užít offline:)

Pokud si účast na kurzu rozmyslíte do 13. září, kdy je uzávěrka přihlášek i plateb, částku vám vrátíme celou. Po 13. září bude výše navrácené částky záviset vždy na tom, kolik jsme z ní již utratili za dopravu či ubytování. Většinou se ale podaří částku vrátit v plné či velmi slušné výši, a to i ve dnech bezprostředně před odjezdem, dáte-li nám vědět včas 🙂 Pokud si účast rozmyslíte, určitě nám to nahlaste (!), abychom na vás pak nečekali na nádraží. 

Z období pandemie jsme si vzali poučení, a proto jsme vynechali veškeré aktivity, zejména seznamovací hry, které by účastníky/účastnice nutily k fyzickému kontaktu a zvyšovaly tak riziko přenosu nákazy. Většina našich aktivit se také odehrává venku, dovolí-li to počasí. Na místě je též zdarma k dispozici spolkem zakoupená dezinfekce. V případě výskytu nákazy na kurzu jsme schopni zajistit samostatný pokoj pro zasažené osoby. 

V případě, že pociťujete příznaky infekčního onemocnění, prosíme, abyste se účasti na kurzu vyvarovali! Jde nám jak o vaše zdraví, tak o zdraví vašich spolužáků, našeho organizačního týmu i personálu ubytovacího zařízení. Jste-li nemocní, dejte nám kdykoliv vědět a situaci spolu vyřešíme 🙂 

Na každý z našich kurzů jezdí zdravotník/zdravotnice. Vždy se jedná o jednoho z členů/členek organizačního týmu, který/á absolvoval/a školení od Červeného kříže či jiné organizace. 

Galerie

Pravidla a zásady

Všichni účastníci a účastnice kurzu jak z řad studentstva, tak z řad organizačního týmu mají povinnost řídit se jakožto členky a členové akademické obce UK Etickým kodexem UK.

V případě, že pociťujete příznaky infekčního onemocnění, prosíme, abyste se účasti na kurzu vyvarovali! Jde nám jak o vaše zdraví, tak o zdraví vašich spolužáků, našeho organizačního týmu i personálu ubytovacího zařízení. Jste-li nemocní, dejte nám kdykoliv vědět a situaci spolu vyřešíme 🙂 O seznamování nepřijdete, i po seznamováku náš spolek chystá akce určené pro nastupující ročníky.

Kontakty

Chtěli byste se nás na něco zeptat? Pošlete nám e-mail na seznamovak@ffabula.cz nebo nám napište na naše sociální sítě! 🙂

Měli-li byste dotazy ohledně studia, potřebovali pomoci se zápisem, výběrem předmětů či jakýmkoliv jiným problémem, nebo byste se chtěli dozvědět něco o spolku, jeho akcích a jak se zapojit, přejděte do sekce Kontakty a obraťte se na nás! Máme též FAQ, které postupně rozšiřujeme.

Přejít nahoru