Exkurze
Každý semestr pořádáme několik exkurzí, v jejichž rámci se blíže seznámíme s kulturními a paměťovými institucemi v Praze i mimo ni. Navštěvuje jak stále expozice muzeí a galerií, tak zajímavé výstavy, na něž dojednáváme prohlídky přímo s jejich kurátory. V našem program však nechybí ani celodenní výlety mimo Prahu, kdy zajišťujeme poznávací program měst se zajímavou historií, nebo vícedenní exkurze, během nichž se seznamujeme s krásami a zajímavostmi celých oblastí či regionů. Exkurze neslouží ale pouze jako vzdělávací výlety, nýbrž i jako skvělé příležitosti k prohloubení vztahů mezi jejich účastníky*cemi.
Výběr z nedávných exkurzí:
Po Praze
- Národní muzeum
- Národní galerie - výstava Josef Mánes: Člověk, umělec, legenda
- Galerie hlavního města Prahy - Vetřelci a volavky s Pavlem Karousem
- Uměleckoprůmyslové muzeum
- Dům U Zlatého prstenu
- Armádní muzeum Žižkov
Jednodenní
- Žďár nad Sázavou
- Sázavský klášter
Vícedenní
- Karlovy Vary a Cheb
- Liberec
- Roudnice nad Labem a Říp
Archiv
Legiovlak
Karlovy Vary a Cheb
Armádní muzeum Žižkov
Vetřelci a volavky (GHMP)
Vetřelci a volavky – komentované prohlídky výtvarných objektů pod patronací Galerie hlavního města Prahy se sochařem Pavlem Karousem.
Sraz je v neděli 19. února ve 14.00 u vchodu do Filozofické fakulty Karlovy univerzity na Palachově náměstí. Zvolněte ve víkendovém tempu a objevte výtvarné artefakty z doby reálného socialismu i reálného kapitalismu na Starém Městě.
Josef Mánes: Člověk - umělec - legenda (NGP)
Josef Mánes je jedním z nejvýznamnějších českých umělců 19. století. Jeho tvorba se vyznačuje neobyčejnou šíří a kvalitou – zahrnuje práce určené do veřejného prostoru i vyhraněně intimního charakteru, díla nadčasová i zcela aktuální, podobizny, krajiny i alegorie; plátna, kresby i grafiky. Výstava představuje stěžejní okruhy Mánesovy tvorby a doplňuje je o srovnávací materiál, postihující jak práce jeho českých současníků, tak zahraničních umělců, kteří české prostředí ovlivňovali. Celkový obraz dotvářejí ukázky z Mánesovy korespondence, dobové texty a fotografie a v neposlední řadě i informace o nových objevech učiněných v rámci restaurátorského průzkumu Mánesových děl.
Cílem je ale také nahlédnout pod vrstvu po desetiletí tradovaných stereotypů, které se s Mánesovým dílem pojí. Významnou část výstavy proto tvoří recepce Mánesovy tvorby po jeho smrti, kdy se nejprve stal ikonou tzv. generace Národního divadla a v závěru 19. století bylo jeho jméno vtěleno do spolku sdružujícího umělce obracející se k novým výtvarným směrům. Ve 20. století se pak „mánesovský mýtus“ proměňoval od národoveckého pojetí první poloviny století k ideologizaci umělce v rámci socialistického realismu.
Výstava představuje více než 400 exponátů z 25 veřejných institucí a soukromých sbírek, včetně originálu Kalendářní desky pražského orloje ze sbírek Muzea hlavního města Prahy. (NGP)
Žďár nad Sázavou s Masarykovými historiky (FF MUNI)
Odjedeme společně v ranních hodinách z Prahy, přes den nás poté čeká společný program ve městě, kde nás samozřejmě neminou ani ty největší pamětihodnosti, jako poutní kostel sv. Jana Nepomuckého, který je národní kulturní památkou zapsanou na Seznamu světového dědictví UNESCO. Po dostatečném načerpání historické atmosféry města se vydáme na seznámení se i s tou kulturní do vybraného podniku, kde dostaneme dost času na socializaci s brněnskými kolegy a poreferování nad dojmy ze společně stráveného dne. Návrat do Prahy proběhne ve večerních hodinách.